+38 (067) 350 96 54

+38 068 510 61 55

Векторна VS растрова графіка? Спільне та відмінне між ними

Растрова графіка

Растрова графіка — що це таке і де її використовувати?

Растрову графіку використовують для різних зображень – ілюстрацій, фотографій. Вона створюється за допомогою окремих точок (пікселів), розміщених на прямокутній базовій матриці. Відображена растрова графіка зазвичай представлена на моніторі комп’ютера. Ми зустрічаємо її варіацію у вигляді роздруківки з принтера (плоттера) або іншої друкарської машини. Ця графіка є результатом поєднання окремих пікселів. Растрова графіка у порівнянні з векторною генерує набагато більшу “вагу” одного файлу. Тому перед підготовкою проекту спробуйте спочатку використати файли векторної графіки.

Векторна графіка VS растрова графіка

Що таке векторна графіка? Вона є доповненням до растрової графіки. Це не помилка. Ці два типи графічного запису доповнюють один одного. Векторний тип презентації складається з основних елементів побудови зображень у комп’ютерній графіці. В його основі лінії, криві, точки, багатокутники, кола, еліпси тощо. Усі ці елементи створюються за допомогою математичних рівнянь та алгоритмів.

Як перетворити векторну графіку в растрову?

Перетворення графічного формату з вектора в растрове відбувається в програмах графічного редагування. Ця конверсія, зазвичай, називається растеризацією, і вона здійснюється шляхом вказівки команди в програмі: “Експортувати в”, де ми надаємо бажаного формату експорту. Після виконання цієї команди наше векторне зображення стане растровим. На жаль, навпаки не так просто.

У яких форматах — розширеннях зберігається растрова графіка?

Зображення в растровій графіці зазвичай зберігаються у таких форматах (розширеннях):

  • JPG – JPEG растрові карти
  • TIFF – бітова карта TIFF
  • PNG – формат портативної мережевої графіки
  • PSD – растровий файл — растровий Photoshop
  • GIF – растровий малюнок CompuServe
  • BMP – растровий / бітовий малюнок Windows
  • OS MAC – бітова карта — растровий MACPoin

Менш популярними форматами растрової графіки є:

  • CPT – Corel фотоформування зображення
  • CAL – растровий файл, стислий CALS
  • GEM – стислий експортний файл GEM
  • FPX – растровий файл, стиснений Kodak FlashPIX
  • IMG – програмний файл GEM Point
  • ICO – растрове зображення піктограм, яке використовується в Інтернеті
  • JP2 – растрове зображення — стиснення JPG2000
  • PPF – растрова графіка

Що краще — растрова або векторна графіка?

На жаль, на це питання не можна однозначно відповісти. Залежно від потреб, типу графіки або запланованого додатка, ми повинні вибрати відповідний формат вихідного файлу. Немає чітко визначеної переваги одного формату над іншим.

До переваг векторної графіки належить генерування легких файлів (файлів з невеликою кількістю бітової інформації). Розмір зображення не впливає на розмір отриманого файлу. Зміна формату у векторній графіці не впливає на втрату якості. Параметри трансформованого об’єкта запрограмовані й не змінюють їх властивості з точки зору перетворень, зміни формату, обертання, вектори не погіршуються під час зміни формату — розширення.

Якість растрових зображень та розмір файлу?

Якість растрової графіки визначається кількістю окремих пікселів у заданому робочому просторі. Чим їх більше, тим чіткіше відображається (друкується) зображення. Дозвіл растрових файлів визначається за шкалою, що називається DPI (крапки на дюйм), тобто кількістю точок зображення на 1 дюйм. Ми використовуємо мінімум від 72dpi до 96dpi в Інтернет-презентаціях, веб-сайтах. Зображення з такою щільністю читаються на екранах моніторів і є відносно «світлими». Чим більша щільність, тим більша вага (маса), виражена в байтах. Тому для графіки, підготовленої для Інтернету, ми використовуємо максимальну щільність 96 dpi для вимогливої графіки та з індикацією 72 dpi для менш вимогливих зображень.

У друкуванні та поліграфічних програмах ситуація зовсім інша. При друкуванні публікацій, що переглядаються з близького діапазону і містять безліч елементів невеликого розміру, мінімальна роздільна здатність для друку – 300 dpi із зазначенням 600 dpi. Це стосується всіх видань невеликого формату. У випадку друку великого формату ми можемо дозволити собі певний обман правил, оскільки ці графіки переглядаються зі значної відстані. Ми можемо дотримуватися правила, що чим вища графіка, тим менша роздільна здатність файлу для друку (навіть 30dpi).

Стиснення растрових файлів зображень — коли й де використовувати?

Стиснення растрових файлів є необхідною процедурою в планових онлайн-виданнях. Некомпенсована графіка була б занадто “важкою”, щоб відображатися плавно і без зайвих навантажень на систему передачі даних. Крім того, перш ніж надсилати зображення для стиснення, ми повинні пам’ятати про те, що потрібно зменшити фізичний формат (розмір) зображення до потрібного нам. Не варто використовувати для експорту занадто великих зображень залежно від потреб, оскільки навіть після стиснення вони створюватимуть непотрібне завантаження, наприклад, веб-сторінки. Найпопулярніші кодеки стиснення називають JPG. GIF, PNG. Використовується все більш популярний JP2, тобто стиснення JPG2000.

Для друку ми використовуємо формат TIF (TIFF), який має назву «Формат файлу тегів зображень». Це розширення було створене ще в минулому столітті, а саме — у 1986 році корпорацією Aldus. Цей формат є універсальним для збереження растрових файлів і розпізнаваним більшістю комп’ютерних програм. Файли TIFF зберігають у своєму записі велику кількість додаткової інформації, наприклад, про альфа-канали, профілі, що використовуються для створення зображення, інформацію про додаткові шляхи та шари.

Формат файлу TIFF дозволяє нам зберегти зображення з 16-бітовою багатошаровою глибиною кольору, що безпосередньо перетворюється на якісне відтворене зображення.

Растрова та векторна графіка — це доповнюючі формати, і немає одностайного переможця.

Як ми вже писали, немає чіткої відповіді, який формат кращий і яка перевага одного над іншим. Основна властивість цих форматів — растрова графіка, яка складається з кінцевої заданої кількості точок (пікселів) у заданому наборі (проект). Векторна графіка — це формат, що складається з кінцевої кількості багатокутників, ліній, кривих тощо.

Для друку різнокольорової графіки, що представляє набір пікселів у якості конкретного зображення, єдиним розумним розширенням буде растрова карта (растрова графіка). Нижче наведено загальний перелік рекламно-поліграфічної продукції, де доцільно підготувати файл у растровій графічній версії:

  • рекламні банери
  • білборди — повнокольорові дошки
  • повнокольорова графіка для автомобілів та брезентів
  • наклейки та наклейки з фото (растровою) презентацією
  • листівки, каталоги, папки
  • календарі, буклети, рекламні плакати
  • повноколірне маркування на рекламних гаджетах тощо.

Принцип простий:

– якщо проект має фотографію, повноколірну ілюстрацію, файл призначений для друку — тоді ми повинні підготувати файли у вигляді растрової графіки зі стисненням без втрат, наприклад, TIFF;

– якщо ми готуємо публікацію, яку ще слід редагувати, виправляти, вдосконалювати, то використовуємо векторну графіку, наприклад, Ai | PDF | EPS;

– якщо ми готуємо публікацію для Інтернету, для веб-сайту тощо, то використовуємо растрову графіку з ефективною і спеціальною компресією.

Для всіх замовлень — додатків, пов’язаних із графікою на основі логотипів, піктограм, букв, кольорових цифр без тональних переходів та фотографій — радимо використовувати векторну графіку та текстову інформацію. Всі роботи, пов’язані з вирізанням, нанесенням малюнків, маркуванням вишивки, сублімацією барвника, термічною передачею, реалізацією інформаційних дощок, текстовою графікою, радимо проводити з використанням векторної графіки.

Please follow and like us: